Vyjádření ke stávající situaci

Dne 15.1.2015 byl na webových stránkách KLH Vajgar zveřejněn článek s názvem Odstupné (výchovné), ano, nebo ne? Tento článek odkazuje na současné aktivity ČSLH, který měl položit tuto otázku všem klubům Extraligy, 1.ligy a 2.ligy. SLH JH k výše uvedenému zaujímá následující stanovisko.

SLH JH, který je řádným členem ČSLH, považuje výše uvedený článek za zcela nepřesný, zavádějící a ryze účelový. Na různých webových stránkách kolují informace o tom, že ČSLH má plnou podporu všech klubů Extraligy, 1.Ligy a 2.Ligy. Tato vyjádření považujeme za zcela tendenční a účelová z následujících důvodů:

a)      Záležitost přestupného (výchovného) se primárně netýká klubů, ale rodičů dětí, na které je vytvářen soustavný tlak ze strany klubů, ČSLH a jejich činovníků, aby hradili toto odstupné, když povinni jej hradit, jsou právě kluby.

b)      Činovníci klubů, které vyjádřily podporu ČSLH v podobě souhlasu se stávajícím systémem, jsou přímo zainteresování a závislí na ČSLH, proto nelze čekat, že osoby, které se na tvorbě tohoto systému podíleli a soustavně z něj profitují, vyjádří najednou nesouhlas s tímto systémem.

c)       Na webových stránkách KLH Vajgar je uvedeno vyjádření pouze 8 klubů. V současné době tedy nejsou veřejně dostupné informace ohledně stanoviska ostatních několika desítek klubů.

SLH JH závěrem uvádí, že ČSLH tímto jednáním oficiálně a veřejně dává najevo svoji aroganci a neochotu změnit stávající stav, protože jedná pouze v zájmu klubů a jejich činovníků, kteří jsou zároveň v mnoha případech i svazoví činovníci. Samo za sebe mluví fakt, že jsme vedle Slovenska poslední člen IIHF, ve kterém stále přetrvávají tyto přežité praktiky. Ti, jejichž názory by měly širokou veřejnost zejména zajímat, nejsou kluby ledního hokeje, ani jejich činovníci, ale především rodiče dětí, protože právě oni hradí nemalé členské příspěvky do klubových kas. ČSLH tak tímto svým jednáním dělá negativní reklamu českému hokeji v celém hokejovém světě zrovna v roce, kdy pořádá Mistrovství světa. Vzhledem k faktu,  že rodiče dětí rozhodují o tom, zda přihlásí své dítě na lední hokej, nebo na jiný sport, tak dává ČSLH rodičům tímto jednáním jasný signál, že v naší republice existuje spousta jiných krásných sportů, kterým mohou dát rodiče dětí před hokejem přednost.